Yttilä - kylä talonpoika Lallin juurilla

 

Yttilän Kyläyhdistys ry

Y-TUNNUS 2136852 - 5

Yttilän kyläyhdistys on vuonna 1979 toimintansa aloittaneen kylätoimikunnan suora jatkumo. Rekisteröidyksi yhdistykseksi toimikunta muutettiin vuonna 2008, jotta hankerahoitusten anominen eri projekteja varten tulisi mahdolliseksi. 

Kyläyhdistys on Yttilän ja lähikylien Karhia, Uusimaa, Tuohiniemi, Vellinkylä, Pehula ja Korpi (Korvenkylä) vaki- ja kesäasukkaiden yhteinen elin, joka toimii asumisviihtyvyyden ja alueen elinkelpoisuuden ylläpitäjänä.

Keväästä 2016 lähtien yhdistyksen jäsenenä voivat olla myös entisen Yttilän kansakoulun ja peruskoulun oppilaat ja opettajat sekä muut yhdistyksen säännöt hyväksyvä henkilö tai yhteisö.

Yhdistyksen voimassaolevat säännöt ovat luettavissa tästä.

Tulostettava viimeisin jäsenhakukirje löytyy tästä. Tallenna tiedosto koneellesi ja tulosta! Täytä jäsenhakukirje ja palauta ilmoitettuun osoitteeseen.                                                                

Kylän sijainti kartalla: